TK SDA 3. října 2018, Radek Dráb, Josef Pokorný

SDA: registrace aut se v září propadly o 28 %

Registrace automobilů v ČR klesly v září meziročně o 28,1 procenta na 14.532 kusů. Oznámil to na středeční tiskovce tajemník SDA Josef Pokorný s tím, že se v číslech projevil srpnový přechod evropské legislativy na novou metodiku měření emisí.

Od 1. září platí nová metodika měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), která se týká všech nově registrovaných vozidel. Nové vozy musí emise i spotřebu splňovat nejen v laboratorních podmínkách, ale i v běžném provozu. Součástí testu je jízda, která více odpovídá reálnému provozu, jede se vyšší rychlostí a na delší vzdálenost.

Podle tajemníka SDA Josefa Pokorného jsou nové emisní normy, které zavedla EU, příliš ambiciózní a výrobci neměli dostatek času na přípravu.“Technicky to zvládnout nešlo,“ řekl. Odmítl, že by automobilky nebyly na nové normy připravené, problém podle něj byl především s nedostatečnými kapacitami skladů a ve výrobě, což se projevilo zejména u menších automobilek.

PWC čeká celoroční pokles prodejů

Během devíti měsíců letošního roku se v Česku prodalo 207.784 nových osobních automobilů, což je meziročně o 1,1 procenta více.

Prodeje nových automobilů budou do konce letošního roku klesat. Celkové prodeje by na konci roku měly činit 271.000 vozů, což je o dvě procenta meziročně méně. Na tiskové konferenci Svazu dovozců automobilů (SDA) to řekl analytik poradenské firmy PwC Radek Dráb. Důvodem jsou podle něj přísnější kontroly plnění emisí a také nová emisní norma Euro 6c, která zpřísňuje limity zejména u prachových částic.

Podle Drába zpomalí výrobu a prodej nových aut i další faktory, jako například nízká nezaměstnanost v ČR. Automobilky kvůli tomu musí podle něj řešit problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, což má dopad na rychlost a efektivitu výroby.Vydáno: 4.říjen 2018, v Analýza, Registrace, Tiskovky.
Zdroj: TK SDA, Erich Handl, Strašnice