ČEZ investuje do e-mobility a vodíkové ekonomiky

Venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital od roku 2015 prověřil na 2400 investičních příležitostí z celé Evropy, k realizací jich zatím vybral 14, včetně dvou českých.

Firmy, ve kterých drží podíl, odstartovaly řadu inovativních projektů, které budou přispívat k plnění globálních dekarbonizačních cílů, ať už je to v oblasti vodíkových technologií, solární energetiky, energetické efektivity a úspor, či elektromobility. Dvě společnosti ze svého portfolia Inven Capital již výhodně prodal globálním hráčům jako Microsoft nebo Shell.

Od Skupiny ČEZ a Evropské investiční banky získal na investice celkem 6,3 miliardy korun, doposud proinvestoval cca 3,4 miliardy korun. První investice Inven Capital v roce 2015 směřovaly do německých společností sonnen a Sunfire, od té doby fond vstoupil do dalších 12 start-upů z Evropy a Izraele, včetně dvou českých, a dvě firmy úspěšně prodal. V současnosti tak vlastní podíly ve 12 společnostech ze šesti zemí, které zaměstnávají přes 1300 lidí a své aktivity rozvíjejí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Celkové tržby současných portfoliových firem ke konci roku 2020 činily 4,6 miliard korun.

Skupina ČEZ svému fondu svěřila 190 milionů euro. Jeho úspěšná investorská strategie na konci roku 2017 přilákala Evropskou investiční banku, která Inven Capital poskytla do správy 50 milionů eur za účelem vytvoření společné investiční iniciativy. První společnou investici pak Inven Capital s EIB uskutečnili na podzim 2018. Celkem Inven Capital v období 2015-2020 proinvestoval 130 milionů euro (3,4 miliardy Kč) a dalších zhruba 70 milionů euro (necelé 2 mld. Kč) alokoval na dodatečné investice do stávajícího portfolia, které budou realizovány v příštích pěti letech.

„Velmi úspěšný byl Inven Capital v dosavadních dvou prodejích svých podílů: firmu sonnen koupila společnost Shell a Cyber-X zase zaujal společnost Microsoft. Bavíme se o zhodnocení investice v řádech stovek procent. Cenný je ale pro nás i přenos technologií, produktů a služeb do nabídky ČEZ, jako se to podařilo například u izraelské společnosti Driivz, jejíž software od loňského roku řídí celou naši síť dobíjecích stanic pro elektromobily,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Dvanáctičlenný tým Inven Capital každoročně prověří několik set investičních příležitostí, doposud jich má na kontě zhruba 2 400. Společně s ním do vybraných start-upů investují nejen jiné světoznámé fondy (např. Cherry ventures, Contrarian Ventures nebo Heartcore Capital), ale i fondy globálních firem typu Shell, Neste, Amazon, E. ON či Total.

„Našim portfoliovým firmám jsme za posledních šest let pomohli získat cca 13 miliard korun od světových venture kapitálových fondů a mnohé z našich startupů pravidelně skórují v prestižní anketě Global Cleantech 100, vyhlašované poradenskou firmou Cleantech Group, což potvrzuje správnost našich investičních rozhodnutí,“ řekl generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

Firmy, do kterých Inven vstoupil, se podílejí na řadě významných technologických projektů po celém světě. Takovým příkladem je například německá společnost Sunfire. Od vstupu Inven Capital v roce 2015 se z lokální firmy stala třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu (po Thyssengruppe a Siemens). Nyní zaměstnává přes 230 pracovníků v Německu, ve Švýcarsku a v Norsku a spolupracuje na vodíkových projektech s největšími evropskými firmami. V Rotterdamu například postavila největší vysokoteplotní elektrolyzér na světě pro rafinérii biopaliv firmy Neste, v Norsku staví výrobnu zeleného leteckého paliva a podobný projekt chystá ve spolupráci s Airbusem a Air France-KLM i ve Francii. Ve Španělsku se zase podílí na dekarbonizaci tamního keramického průmyslu.Vydáno: 29.srpen 2021, v Elektromobily.
Zdroj: Alice Horáková