Mazda prý chystá rotační Wankel na vodík

Zatímco většina automobilek o vodíku přemýšlí jako o zdroji elektřiny pro pohon auta, Mazda ho údajně chce spalovat, a to navíc ve Wankelu. Něco takového by u ní ovšem nevzniklo poprvé, píše Marek Bednář na novinkách.cz

Když se řekne „vodíkové auto”, v podstatě vždy se tím myslí elektromobil typu FCEV, Fuel Cell Electric Vehicle, tedy elektromobil s palivovými články. Takové auto využívá vodík pro výrobu elektřiny, která pak pohání elektromotor. Podle japonského webu Best Car však Mazda pracuje na autě, které vodík spaluje v motoru. Ba co víc, ve Wankelově motoru s rotačními písty.

Podle webu – neodvolává se na žádné konkrétní zdroje, ovšem bývá dobře informovaný – Mazda na Wankelu nikdy skutečně nepřestala pracovat, ani po konci výroby posledního modelu s tímto motorem, RX-8.

Že na Wankel nikdy nezanevřela, ostatně dokazuje i několik konceptů s označením RX – tato písmena znamenají „Rotary Experimental” – představených během uplynulých let.

Rotační motor z nabídky Mazdy zmizel zejména kvůli emisím v roce 2012. Zjednodušeně řečeno, aby byly jednotlivé spalovací komory od sebe pečlivě utěsněny, motor musí spalovat kromě benzínu se vzduchem i trošku oleje, který pomáhá těsněním na hrotech trojúhelníkového „pístu” těsnit.

Spalování vodíku v motoru není běžné, ovšem není ani zas tak ojedinělé. Z nejčerstvějších pokusů o takový pohon auta stojí za zmínku Toyota, která vypustila corollu s motorem běžícím na vodík do vytrvalostního závodu. Vůz závod dokončil a Toyota ho chce používat i nadále.

Ani pro Mazdu by takové použití vodíku nebylo první. S tímto plynem pro pohon aut začala pracovat už v první polovině 90. let a zkraje nového tisíciletí vyrobila pár prototypů RX-8 s možností spalovat benzín i vodík.

Další zajímavý koncept za řady Mazda Vision s názvem WXVydáno: 18.srpen 2021, v Alternativní pohony, Motory.
Zdroj: novinky.cz