Mercedes-Benz ukázal vizi mobility v Kodani

V dánské Kodani se novináři seznámili s novou vizí budoucí mobility z pera divize Mercedes-Benz Vans. Součástí opulentní prezentace byla světová premiéra studie variabilního vozu, jehož základem je samostatný „skateboard“. Reportáž nám poslal porotce COTY Jirka Duchoň.

Ohromná multimediální show se odehrála ve středisku Bella Center a soustředila se na představu městské dopravy někdy po roce 2030. Součástí prezentace Urbanetic byla světová premiéra zajímavého prototypu elektromobilu s plně autonomním provozem, jenž nám představil osobně Volker Mornhinweg, nejvyšší muž Mercedes-Benz Vans.

Základem tohoto vozidla je samostatně provozuschopný podvozek s bateriemi pod plochou podlahou a elektromotorem a řídicí elektronikou v přední části. Připraveny jsou pro ně dvě nástavby, osobní až pro 12 lidí a nákladní pro 10 europalet.

Vše od ovládání, provozu a dobíjení až po nakládání či výměnu nástaveb je zcela samočinné, což nám bylo na prototypu Vision Urbanetic prakticky předvedeno. Vozidla se mají pohybovat autonomně a měnit svoji podobu podle aktuálních požadavků, registrovaných operačním systémem.

Studie Vision Urbanetic je velmi zajímavá a některé provozní aspekty Mercedes-Benz Vans již důkladně propracoval a ukázal na praktických simulacích. Nicméně podobné vize od různých výrobců průběžně přichází, aby vzápětí zapadly prachem. Nic jsme se například nedozvěděli o způsobu komunikace mezi vozidly navzájem (V2V) nebo mezi vozidlem a prvky infrastruktury (V2I), což jsou standardy, jež jsou pro úvahy o zavedení podobného provozu zcela klíčové.

Prototyp Vision Urbanetic měl svoji oficiální premiéru na veletrhu užitkových vozidel v Hannoveru.
Vydáno: 21.září 2018, v Design, ExpressAuto, Tiskovky, Výstavy a veletrhy.
Zdroj: Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil a zástupce ČR v porotě volící Vůz roku (COTY)