Na auta si půjčuje stále více firem i domácností

Zatímco firmy upřednostňují při financování nového osobního automobilu operativní leasing, domácnosti volí spíše tradiční finanční nástroje. Vyplývá to z výsledků České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za první pololetí 2018.

Podle nich roste zájem o externí financování v obou zákaznických kategoriích.

Členské firmy asociace v prvním pololetí profinancovaly celkem 65 370 nových osobních vozidel, tedy 45,5 % nových osobních aut prvně registrovaných v České republice. Z toho bylo 43 362 vozů určeno pro firmy a 22 008 pro domácnosti. Objem prostředků poskytnutých na nová osobní auta meziročně vzrostl o 2,3 % a jejich počet o 6,9 %.

U firem při financování nových osobních automobilů už delší dobu převládá operativní leasing, tedy produkt s další přidanou hodnotou. Měřeno počtem nově uzavřených smluv podíl operativního leasingu na financování nových osobních vozů ve firemní sféře v letošním prvním pololetí dosáhl 53,5 %. Členové asociace na něj s podnikatelskými subjekty uzavřeli 23 174 nových smluv (meziročně o 0,8 % více), na podnikatelské úvěry anebo finanční leasing to bylo 20 188 kontraktů, to značí nárůst o 5,4 % oproti stejnému období loňského roku.

Domácnosti v prvním pololetí při financování nových osobních vozidel nejvíce využívaly spotřebitelský úvěr či spotřebitelský finanční leasing, na něž členové ČLFA uzavřeli 14 952 nových smluv, meziročně o 16,8 % více. Na operativní leasing bylo v této zákaznické skupině podepsáno 7056 nových kontraktů, což je téměř jedna třetina všech smluv. Meziroční nárůst dosáhl u operativního leasingu 13,7 %.

Podniky i domácnosti využívají produkty členských společností ČLFA také při pořizování ojetých osobních vozů. V prvním pololetí letošního roku bylo prostřednictvím členů ČLFA profinancováno 10 457 ojetin pro firmy a 18 067 pro domácnosti. Meziroční nárůst v počtu profinancovaných ojetých osobních vozů činil u firem 17,8 % a u domácností 8,1 %.Vydáno: 13.září 2018, v Analýza, ExpressAuto, Finanční instituce.
Zdroj: ČLFA, Pavel Hálek