Nový Opel Movano nabízí 150 variant

Nový Opel Movano je podle výrobce modernější a uživatelsky přívětivější než kdy předtím. Četné asistenční systémy a technologie zajišťují bezpečnější a příjemnější užívání vozu.

Mezi pomocníky patří např. kamerový systém „Rear Vision“, takže řidič má vždy dobrý přehled o situaci za vozem. Bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu zvyšuje také funkce varování před mrtvým úhlem nebo před nechtěným vybočením z jízdního pruhu. Infotainment je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a má 7-palcový dotykový displej. Smartfony lze nabíjet bezdrátově.

Kokpit nového Movana je navržen jako moderní mobilní kancelář. Díky 22 úložným schránkám je v prostorném interiéru vždy k dispozici spousta místa pro vše potřebné. Život řidiče usnadňují promyšlená řešení, jako je např. schránka FlexTray o objemu až 10,5 l, kterou lze otevřít jako zásuvku.

Nová dodávka Movano je k dispozici ve čtyřech délkách a třech výškách, s maximální hmotností až 4,5 tuny a se skříní pro nálad o objemu až 17 metrů krychlových. Zákazníci budou moci vybírat z celkem 150 různých továrně nabízených variant karoserie a nástaveb. V závislosti na verzi může Movano přepravit až pět europalet. Díky novým úchytům v bočních stěnách a LED osvětlení nákladový prostoru je skříň Movana ještě lépe využitelná.

Nové Movano je jasně identifikovatelné díky své „tváři“ – nová přední část karoserie nese velkou masku chladiče s výrazným logem Opelu ve středu. Charakteristická příčná ramena míří od loga do LED denních světel, která jsou integrována do hlavních světlometů. Nový Opel Movano je tak okamžitě rozpoznatelný jako hrdý člen rodiny Opel.

S přibližně 170 tisíci prodanými kusy je Opel Movano bestsellerem v E-segmentu užitkových vanů. Opel Movano se umísťoval během posledních let pravidelně v první desítce ve své třídě. Při prodejích 20 000 až 25 000 vozů ročně vzrostly prodeje řady Movano až o 40 procent v porovnání s rokem 2013. Nové, výkonnější, efektivnější a praktičtější Movano podtrhuje důležitost strategie růstu LCV Opel, která je součástí strategického plánu PACE! pro dosažení trvalé ziskovosti.

Špičková bezpečnost

Četné asistenční systémy, které jsou poprvé k dispozici v řadě Movano, činí jízdu z pohledu řidiče snazší a především bezpečnější. Přehled podporuje systém varování před mrtvým úhlem a záďový kamerový systém „Rear Vision“. Speciální kamera ukazuje řidiči vše, co se děje kolem vozu. U dodávek s pevnou přepážkou mezi kokpitem a nákladovým prostorem se řidiči již nemusejí spoléhat pouze na vnější zpětná zrcátka – obraz se zobrazuje na 7-palcovém displeji. Pokud řidič zařadí zpátečku, tato kamera se vypne a je nahrazena kamerou pro couvání. Nový kamerový systém bude k dispozici s předními a zadními parkovacími senzory.

 

Varování před slepým úhlem zabraňuje nehodám s ostatními účastníky silničního provozu, například s cyklisty. Cyklisty a motocyklisty, které řidič ze svého místa občas nevidí ve zpětných zrcátcích, dokážou spolehlivě odhalit ultrazvukové senzory – pokud senzory zaregistrují něco v mrtvém úhlu, rozsvítí se ve vnějším zpětném zrcátku výstražný LED signál. A toto varování se rozbliká, pokud řidič na této straně aktivuje směrová světla.

Varování před nechtěným vybočením z jízdního pruhu se aktivuje při rychlostech přes 30 km/h. Pokud Movano začne neúmyslně opouštět jízdní pruh, systém řidiče varuje akustickým signálem a na palubním displeji se zobrazí varování.

Parkování usnadňují čelní a zadní senzory parkování. Při manévrování v rychlostech nižších než 12 km/h upozorní ultrazvukové senzory řidiče na překážky před a za vozidlem prostřednictvím akustických signálů a signálu na informačním displeji. Je-li nainstalován multimediální systém, zobrazí se na 7-palcové obrazovce pohled na oblast za vozidlem.

Dalším důležitým systémem nového Movana je asistent jízdy v silném bočním větru. Velké vozy, jako jsou dodávky, jsou citlivé na boční vítr, a to zejména na mostech. V takových situacích udržuje standardně dodávaný asistent vůz plně pod kontrolou citlivou aktivací ESP (řidič je o tom informován varovným signálem na informačním displeji). Součástí nového standardního vybavení Movana jsou také samočinné stěrače čelního skla a světlomety se samočinným ztlumováním dálkových světel.Vydáno: 17.květen 2019, v ExpressAuto.
Zdroj: Opel