Poslanci hospodářského výboru akumulaci nepodpořili

Hospodářský výbor parlamentu ve středu nepodpořil vydávání licencí k podnikání v oboru velkokapacitních bateriií na akumulaci energie.

Uzákonit podmínky pro podnikání v oboru navrhlo do aktuální podoby energetického zákona devět poslanců napříč politickým spektrem. Ačkoliv návrh získal podporu ERÚ, ČEPS a MPO k němu zaujalo neutrální postoj, schválení se nedočkal.

Poslanec Leo Luzar (KSČM) na jednání varoval před opakováním „solárního tunelu“ a podnikatele v oboru akumulace nazval „baterkovými barony“.

„Jsme šokováni výstupem poslance Luzara, který dnes opakoval mnohokrát vyvrácené mýty a lži spojené s akumulací energie. Návrh obsahuje pouze zavedení licence pro zahájení podnikání a žádné dotace rozhodně nezavádí,“ uvedl k jednání Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, která podporuje zavedení licence.

Poslanec tak dle Fouska podlehl nepravdivým informacím, při svém vystoupení přitom veřejně odkazoval na doporučení Teplárenského sdružení akumulaci nepodpořit. Argumentaci zástupců největších českých tepláren přejímali i někteří další poslanci. Nikoho přitom nezajímala podpora klíčových energetických institucí.

Přestože zástupce MPO a poslanci Pavel Pustějovský (ANO) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedli většinu dezinformací na pravou míru, nakonec oba své pozměňovací návrhy na akumulaci stáhli a vyzvali k dalšímu jednání. Jsme zaskočeni přiznáním změny názoru kvůli vlivu Teplárenského sdružení některých členů výboru, a to včetně těch, kteří svoji podporu licenci dříve vyjádřili podpisem,“ upřesnil Jan Fousek.

O dalším postupu budou nyní hlavní aktéři jednat. Úprava komplexního návrhu musí proběhnout před druhým čtením ve sněmovně. „Věříme, že poslanci společně s klíčovými institucemi nakonec připraví takový návrh, který využití bateriových systémů i dalších forem akumulace bez jakýchkoliv dotací v elektrizační soustavě ČR podpoří,“ dodal Fousek.Vydáno: 18.únor 2021, v Alternativní pohony, Legislativa.
Zdroj: AKU BAT CZ