Propad prodejů aut snížil maloobchodní tržby

Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 2,1 % v meziročním srovnání. Tržby bez započtení prodejů automobilů dosáhly meziročního tempa růstu na 5,0 %. Trh očekával o něco optimističtější výsledek. Nižší než očekávaný výsledek plyne z vyšší srovnávací základny z minulého roku.

„V následujících měsících očekáváme zrychlení tržeb bez aut. Apetit spotřebitelů je silně podporován vysokou spotřebitelskou důvěrou, která v květnu dosáhla historicky nejvyšší hodnoty. Extrémně nízká nezaměstnanost a nejrychlejší růst reálných mezd od roku 2003 bezesporu také hrají svou roli. Maloobchodní tržby bez aut budou v tomto roce podle našeho odhadu růst svižným tempem až 7 %,“ uvedla v analýze Raiffesienbank.

„Pomalejší meziroční růst tržeb z pohonných hmot stojí za menšími tržbami. Prodej a opravy motorových vozidel se po dubnovém záchvěvu opět propadly do červených čísel. Ani ve zbytku roku neočekáváme vytrvalý růst tržeb za prodej aut z důvodu nasycenosti poptávky,“ předpovídá banka.

Meziroční růst tržeb z pohonných hmot dosáhl 5,4 %. Tržby z prodeje motorových vozidel meziročně klesly o 2,6 %. Tradičně se dařilo prodeji prostřednictvím internetu a zásilkových služeb (o 16,4 % r/r). Zrychlil i růst tržeb s počítačovými a komunikačními zařízeními (8,7 % r/r). Solidně si vedly výrobky pro domácnost (8,7 % r/r). Naopak pokles tržeb z ubytování pokračuje (-1,8 % r/r). Stejně tak se nedaří prodeji na stáncích a trzích (-3,2 % r/r).

Oproti dubnu se jedná o zpomalení růstu celkových tržeb o 0,6 procentního bodu. Meziměsíčně (po očištění o sezónní vlivy) květnové maloobchodní tržby bez aut vzrostly o 0,4 %.Vydáno: 6.červenec 2018, v Analýza, Statistika.
Zdroj: Raiffeisenbank, Milan Frydrich