Škoda ukáže v Šanghaji studie i vozy SUV

Na autosalonu v Šanghaji (16.-25. 4.) se bude Škoda prezentovat jako značka s elektrickou, moderní a trvale udržitelnou budoucností. Studie Vision iV a jednostopý koncept Klement nabízejí pohled do elektrické budoucnosti.

Studie Vision iV nabízí konkrétní výhled na budoucí sériový elektromobil. V roce 2020 bude na evropském trhu uveden první čistě elektrický vůz značky Škoda na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB). Po jednání s partnerem SAIC Volkswagen v rámci společného podniku se již intenzivně pracuje i na uvedení vozu na čínský trh. Současně Škoda na čínském trhu poroste především díky nabídce vozů SUV.

Společnost Škoda Auto opticky a technicky upravila studii Vision iV speciálně pro čínský trh a vybavila ji elektromotorem u zadní nápravy o výkonu 150 kW (204 k), který pohání zadní kola a nabízí bezemisní provoz. Maximální rychlost činí 160 km/h. Kompaktní lithium-iontová baterie má kapacitu 83 kWh a je umístěna v podlaze mezi nápravami. Maximální dojezd na jedno nabití činí až 500 km. Kromě sportovních, aerodynamických a emocionálních linií nabízí studie také velkorysý prostor.

Dalším charakteristickým znakem jsou například osvětlené skleněné prvky ve vertikálních lamelách masky chladiče nebo kamery namísto klasických zpětných zrcátek. Novými prvky v interiéru jsou uspořádání přístrojové desky a středové konzole v různých úrovních nebo obrazovka, která se zdánlivě vznáší. Inovativní technologie zlepšují bezpečnost a komfort. Počátek nové éry naznačuje i infotainment systém a digitální technologie. Chytré telefony jsou přímo zabudované v infotainment systému a fungují také jako digitální klíč k odemčení vozu.

 

Klement představuje elektrickou, inovativní a moderní mikromobilitu Společnost Škoda Auto se konceptem Klement vrací k zakladatelům automobilky Václavu Laurinovi a Václavu Klementovi, do doby před 124 lety, kdy začala výrobou bicyklů úspěšná historie firmy. Současně představuje vizi, jak by mohla vypadat elektrická, inovativní a moderní mikromobilita v čínských velkoměstech.

Klement s motorem o výkonu 4 kW, integrovaným v náboji zadního kola, dosahuje maximální rychlosti 45 km/h. Ovládání akcelerace a brzd je integrováno v inovativních naklápěcích stupačkách. Ovládání je velice jednoduché. Hydraulická brzda vpředu s ABS a zabudované LED osvětlení se starají o bezpečnou jízdu.

Automobilka také představí svou kompletní nabídku vozů SUV, čtveřici vozů nabízených v Číně – Škoda Kodiaq, Kodiaq GT, Karoq a Kamiq. Kromě vozu Škoda Kodiaq, který je nabízen na přání v sedmimístné verzi, a Škoda Karoq, který je o 50 mm delší než verze nabízená v Evropě, patří do čtveřice vozů také čínská verze vozu Škoda Kamiq a model Škoda Kodiaq GT. Poslední dva zmiňované vozy byly vyvinuty speciálně pro čínský trh.

 

Vůz Škoda Kodiaq, který znamenal počátek SUV ofenzívy značky Škoda, byl prvním modelem, který ukázal současný designový jazyk. Jak je pro vozy Škoda typické, je pro něj charakteristický poměr ceny a užitné hodnoty, funkčnost a velkorysý interiér s místem až pro sedm cestujících. Nabízí také zavazadlový prostor o objemu až 2065 l. Jedná se tak o největší hodnotu ve své třídě. Obě verze vozu Kodiaq nabízí špičkové možnosti konektivity a ve vrcholné verzi s pohonem všech kol dosahují výkonu 162 kW (220 k).

Škoda Kodiaq GT je první SUV značky Škoda v karosářské verzi kupé. Vůz charakterizuje dynamický vzhled, moderní prvky konektivity a inovativní asistenční systémy. Je vlajkovou lodí a zároveň nositelem identity značky Škoda. Společně se sportovním a stylovým exteriérem i interiérem kombinuje vůz Škoda Kodiaq GT všestranné vlastnosti vozu SUV s elegantním designem karosářské verze kupé a chce tak oslovit lifestylově orientované zákazníky.

Čínská verze vozu Škoda Karoq nabízí ještě větší komfort než jeho evropská varianta. V porovnání s vozem nabízeným v Evropě je o 50 mm delší a nabízí také o 50 mm větší rozvor. Nabízí také mnoho asistenčních systémů a v oblasti konektivity patří k nejlepším ve své třídě. Základní SUV nabízené v Číně je vůz Škoda Kamiq s motorem o výkonu 81 kW (110 k). Tento vůz nabízí moderní možnosti konektivity a je primárně určen mladým zákazníkům žijícím ve městech. Jednou z technologických novinek je hlasové ovládání na bázi umělé inteligence.Vydáno: 10.duben 2019, v ExpressAuto, Výstavy a veletrhy.
Zdroj: Škoda Auto