Novinky ve Špindlu přiblížil šéf značky Marcel Archleb

Letňanský e-Salon začal tiskovými konferencemi

TV Prima a ABF zahájily první ročník veletrhu e-SALON orientovaného na čistou mobilitu a infrastrukturu. Na výstavišti v pražských Letňanech se 15.–18. listopadu 2018 představí novinky ze světa inteligentní dopravy, carsharingu či koncept chytrého města Smart Prague.

Veletrh e-SALON provází návštěvníky budoucností dopravy a na ploše přesahující deset tisíc metrů čtverečních představí přibližně stovku ekologických vozů.

K vidění v Letňanech jsou například elektromobil Aixam, simulátor dopravní nehody, elektrické koloběžky, elektrokola, elektromobily, hybridy, a dokonce i na elektroletadlo! Generálním partnerem e-SALONu je skupina ČEZ, akci podporuje i hlavní město Praha.

Audi předvedlo e-tron

Výstava začala ve čtvrtek ráno tiskovou konferencí značky Audi, které ukazuje model e-tron, které veřejnost poprvé spatřila při slavnostním odhalení začátkem září v americkém San Francisku. Značka VW Užitkové pak předvedla e-Crafter disponující elektrickým pohonem a nulovými emisemi.

Toyota ukázala Camry a Mirai

Novináři běželi na představení Toyoty. Hvězdou stánku je nový model Camry, dovozce do Česka přivezl i vodíkový Mirai. Toyota jinak ukáže celou svou hybridní řadu – modely Yaris, Auris, C-HR, RAV4 a Prius Plug-in.

Od Toyoty se přecházelo k Lexusu, který je v sekci prémiových hybridních vozů jednou z nejvýznamnějších značek. České veřejnosti představí dva zbrusu nové modely, a to nový manažerský sedan vyšší střední třídy Lexus ES a městský crossover Lexus UX.

Jaguar má v Letňanech I-PACE

Značka Jaguar/Land Rover se v rámci e-SALONu bude prezentovat unikátním modelem I-PACE, prvním ryze elektrickým vozem značky Jaguar s výkonem 400 koní a dojezdem až 470 km. Auto nabité moderními technologiemi od kol až po střechu má vlastní hlasovou asistentku Alex, a navíc se samo dovede učit i odhadovat preference řidiče.

Svou prezentaci na veletrhu bude mít i francouzská značka Aixam, která je od roku 2013 evropským lídrem elektromobilů v kategorii L6e – tedy lehkých čtyřkolek, které je možné řídit od 15 let. Milovníci jedné stopy si přijdou na své v sekci věnované elektrickým motorkám a skútrům.

Elektroletadlo, legendární dodávka i luxusní zlaté BMW

Dvěma klenoty z exkluzivní sběratelské edice se pochlubí automobilka BMW. Modely BMW i8 a BMW i3 STARLIGHT Edition se vyznačují unikátním dvoubarevným provedením, v němž zlatá přední část plynule přechází do černé zádi. Přechod připomíná svítící hvězdy noční oblohy, odtud rovněž pochází název edice. Jedinečnost edice STARLIGHT spočívá v použití zlatého prachu s ryzostí téměř 24 karátů, kterým je originálně vyvinutou metodou pokryta polovina obou vozů. Od každého modelu je vyroben pouze jediný kus.

Příznivce letectví jistě zaujme sportovní elektroletadlo ΦNIX, které se hlásí k nástupu alternativních pohonů s minimalizací ekologických zátěží, hlukového a tepelného smogu, výfukových emisí i snižování provozních nákladů.

Lákadlem stánku společnosti Siemens bude historická obytná dodávka Volkswagen T2, přezdívaná Bulli. V Praze bude k vidění unikátní prototyp, obytný vůz z roku 1979, který byl vloni přestavěn na elektromobil a získal nové jméno, Bull-E. Legendární mikrobus je dodnes symbolem hnutí hippies, jehož členové v autě v létě brouzdali Amerikou. Vozidlo má nyní, díky bateriím s kapacitou 46 kWh, dojezd až 200 km a dokáže vyvinout maximální rychlost 120 km/h.

Testovací jízdy a doprovodný program

Doprovodný program láká na testovací jízdy pro veřejnost. Návštěvníci veletrhu si tak mohou vyzkoušet na vlastní kůži nejžhavější novinky ekologických vozů i nové technologie, například automatické parkování. Testovací jízdy bude provozovat každá z vystavujících automobilek, včetně carsharingových společností. Zájemci se mohou zastavit také u testování elektrokol a dalších elektrovozítek.

Na stánku BESIP se lidé seznámí s problematikou bezpečného provozu na elektrokolech, jízdy v elektromobilu či s tím, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu. Bude také možné si vyzkoušet motocyklový trenažér či otočný simulátor napodobující dopravní nehodu s převrácením auta na střechu.

Pro rodiny s dětmi chystá program i televize Prima, která bude zastoupena jednotlivými televizními kanály. A tak se i ti nejmenší budou moci vžít do role vyšetřovatelů v rámci zóny Prima KRIMI, setkání s přírodou a živočichy zase nabídne stanoviště Prima ZOOM. Hlavní město Praha připravuje pro nejmenší návštěvníky dětské dopravní hřiště, chybět nebude ani dráha s elektrošlapadly.

Chytré město Smart Prague 2030

Interaktivní showroom má na veletrhu e-SALON hlavní město Praha, které představí koncept chytrého města Smart Prague 2030. Projekt počítá s moderními technologiemi pro udržitelnou dopravu, elektromobily, chytrými lavičkami, senzorickou sítí veřejného osvětlení či virtualizací celé metropole. Kromě čisté mobility, která bude čistá, sdílená, inteligentní a samořídící a jejímž cílem je přinést obyvatelům snížení zdravotně rizikových emisí z dopravy, počítá město s platformou Golemio. Ta zahrnuje nejen efektivnější elektronickou komunikaci, otevřený přístup k informacím a inteligentní řízení dopravy, ale i moderní sítě a distribuce energií, tepla a vody i monitorování životního prostředí. Smart Prague 2030 se zabývá rovněž chytrými budovami a efektivnějším řízením a správou města i městských firem.Vydáno: 15.listopad 2018, v Elektromobily, Výstavy a veletrhy.
Zdroj: ABF