Vyjela ze seriálu: O-Team Zafira Life

Desetitisíce fanoušků značky Opel se během uplynulého víkendu sešly na závodním okruhu Oschersleben, aby tam příznivci německé automobilky oslavili tradici své značky.

Kromě historických automobilů tam Opel představil i svůj nejnovější model Opel Zafira Life. Ale to nebylo vše: Opel na závodní okruh přivezl i zcela unikátní studii „O-Team Zafira Life“. Jak už název naznačkuje, tato studie je inspirována vanem GMC Vandura, který přepravoval hrdiny kultovního amerického televizního akčního seriálu “A-Team” z 80. let minulého století.

„O-Team Zafira Life” (kde “O” samozřejmě znamená Opel) může konkurovat televiznímu originálu v každém směru. Má velká kola, přední ochranný rám a velké aerodynamické přítlačné křídlo, ale speciální barevná úprava je akcentovaná zářivě neonovou žlutou barvou namísto červené barvy originálu. „O-Team Zafira Life“ se prezentuje i akusticky: zvuk motoru V8 nenechává nikoho na pochybnostech o výkonech vozu.

Design, interiér, technologie

Tým konstruktérů divize OSV (Opel Special Vehicles), který obvykle připravuje předváděcí vozy a studie na výstavy, si pro základ verze “O” zvolil šestisedadlový model Zafira Life s dlouhým rozvorem v plné výbavě. Turbodiesel o objemu 2,0 l dává výkon 130 kW (177 k) a jeho nejvyšší točivý moment vrcholí na hodnotě 400 Nm (spotřeba paliva podle WLTP2: kombinace 7,0-8,1 l/100 km, kombinované emise CO2 183-213 g/km). Točivý moment motoru se přenáší na přední kola prostřednictvím 8-stupňové automatické převodovky. Lakování karoserie v barvách tmavomodrá, bílá a neonově žlutá (stejné barvy se opakují i v interiéru) je odvozené od studie Opel GT X Experimental. Vzhled doplňují barevně sladěné fólie na oknech, speciální střešní spojler, přední ochranný rám a rozšířené prahy karoserie.

Zvuk studie „O-Team Zafira Life” je skutečně fascinující, protože technici připravili akustický modul, který generuje zvuk benzinového motoru V8. Výfuková soustava dostala koncovku ve stylu OPC. Přídavný zesilovač o výkonu 800 W promění interiér v koncertní síň.

V televizním seriálu zvládá upravený van GMC řadu dobrodružných kousků, včetně dlouhých skoků. A proto i podvozek studie „O-Team Zafira Life” byl patřičně modifikovaný, aby vůz mohl jezdit vysokou rychlostí s maximální přesností: snížená světlá výška, pneumatické pružiny (umožňují spustit vůz do parkovací polohy pomocí dálkového ovladače), kotoučové brzdy o průměru 380 mm se čtyřpístkovými třmeny na přední nápravě a 20-palcové disky BBS z lehkých slitin s pneumatikami Michelin Cup 2 – to vše zaručuje perfektní jízdní vlastnosti a optimální trakci.

Díky interiéru cestuje posádka studie „O-Team Zafira Life” velmi pohodlně. Řidič a spolujezdec vpředu sedí na ergonomických sportovních sedadlech z modelu Insignia GSi. I když „O-Team Zafira Life” působí atraktivně, není to pouhý výstavní exponát. Všechny technické modifikace byly schváleny státem pověřenou technickou zkušebnou TÜV – a proto je dost dobře možné, že se zanedlouho objeví na silnicích i další exempláře vanu „O-Team“.Vydáno: 28.květen 2019, v ExpressAuto, Motorsport.
Zdroj: Opel